O projekcie

Zespół Szkół nr 1 w Nowym Targu opracował projekt zagranicznych praktyk zawodowych, który otrzymał finansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – p.t. „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”

Projekt nasz (nr 2016-1-PL01-KA102-023779) obejmuje organizację:

a/ 4-tygodniowych stażów w Bournemouth w Wielkiej Brytanii dla 16 osób w zawodzie technik informatyk, technik cyfrowych procesów graficznych oraz fototechnik,

b/ 4-tygodniowych stażów w Rimini we Włoszech dla 16 osób w zawodzie technik technologii odzieży, technik organizacji reklamy oraz fototechnik,

c/ mobilność kadry kształcenia zawodowego – job shadowing.

Celem zagranicznego stażu jest :

• doskonalenie kształcenia zawodowego oraz poszerzenie wiedzy i umiejętności uczestników
  • zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce
  • zaznajomienie się uczestników z technologią stosowaną w zagranicznych firmach
  • zapoznanie się ze sposobem funkcjonowania przedsiębiorstw za granicą
  • podniesienie poziomu umiejętności w zakresie języka angielskiego, a w szczególności angielskiego języka zawodowego
  • rozszerzenie horyzontów uczestników poprzez zapoznanie się z kulturą i historią krajów stażów
  • nawiązanie międzynarodowych kontaktów, wymiana doświadczeń z zastosowaniem tolerancji i szacunku dla innych narodowości.

Projekt rozpoczął się przeprowadzeniem rekrutacji we wrześniu 2016. Następnie wybrana grupa najlepszych uczniów wzięła udział w zajęciach przygotowawczych – językowych i kulturowych, w wymiarze 70 godzin. Praktyki zawodowe we Włoszech mają miejsce w Rimini – około 150 -tysięcznym nadmorskim kurorcie na północno wschodnim wybrzeżu Adriatyku, od 23-go kwietnia do 20-go maja 2017. Partnerem pośredniczącymi w naszym projekcie jest doświadczona instytucja: Sistema Turismo s.r.l., która odpowiada za zorganizowanie stażów w zagranicznych firmach odzieżowych, reklamowych i fotograficznych.

W Rimini uczniowie mieszkają w pensjonacie o dobrym standardzie, w pokojach z aneksem kuchennym z wyposażeniem. Jest to bardzo ważny aspekt w związku z faktem, że uczestnicy samodzielnie przygotowują sobie posiłki. Dodatkową atrakcją lokalizacji pensjonatu jest pobliska plaża.

Szkoła zorganizowała wszystkie sprawy związane z podróżą z Nowego Targu do Rimini i z powrotem. Uczniowie mają też zapewniony bilet miesięczny na przejazdy lokalne w mieście stażu.

Grupie towarzyszy dwóch opiekunów – szkolnych nauczycieli.

W soboty uczestnicy projektu wezmą udział w wycieczkach krajoznawczych z przewodnikiem – do Wenecji i San Marino.

Po zakończeniu projektu każdy uczestnik otrzyma międzynarodowy certyfikat Europass Mobility, zaświadczenie uczestnictwa oraz świadectwo ECVET, które to dokumenty są poświadczeniem zdobytego doświadczenia i umiejętności.

Wszystkie powyższe działania finansuje Europejski Fundusz Społeczny – Program PO WER.