Sycylia, Palermo, południowy klimat, bezkresne morze, wspaniałe zabytki – w takim wakacyjno-baśniowym otoczeniu zagraniczne praktyki odbywali uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Targu. Po miesięcznym pobycie (od 17.03 do 13.04) we Włoszech wróciła do szkoły 16-osobowa grupa biorąca udział w projekcie p.t. „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach Programu Erasmus+.
Projekt przygotowany i realizowany przez ZS1 p.t. „Praktyka czyni mistrza” zakłada przede wszystkim doskonalenie umiejętności zawodowych i językowych przez uczniów takich specjalności jak fototechnik, logistyk, organizacja reklamy oraz technik przemysłu mody.
Uczestnicy projektu trafili do zakładów, których profil działalności jest zgodny z wybranym przez nich zawodem. Były to przedsiębiorstwa świadczące usługi logistyczne, fotograficzne, czy krawieckie.
Po wstępnym zapoznaniu się z warunkami pracy, załogą, zakresem obowiązków zaczęło się wdrażanie do firmowej codzienności. I tak przez miesiąc uczniowie zajmowali się pakowaniem przesyłek, drukowaniem etykiet, kompletowaniem i wydawaniem wysyłek, projektowaniem logo, wizytówek, wykonywaniem plakatów, sporządzaniem albumów ze zdjęciami, retuszowaniem i obróbką fotografii, precyzyjnym szyciem ręcznym, fastrygowaniem, pikowaniem. Jeszcze inne zadania to fakturowanie, wprowadzanie danych do systemu, tworzenie baz danych. Niektórzy zetknęli się z fotografią artystyczną, pracą w ciemni fotograficznej czy z zdjęciami reportażowymi. Wszystkie czynności pieczołowicie wykonywane były okazją do sprawdzenia w praktyce zdobytej wiedzy i umiejętności, wykazania się inwencją, samodzielnością i rzetelnością.
Po raz pierwszy uczniowie mieli sposobność zastosowania programu Adobe InDesign, a dużym wyzwaniem okazało się skrupulatne wypełnianie poleceń wydawanych w języku włoskim. Zawsze jednak pomocne okazywało się operowanie językiem angielskim, choć przez Włochów jest on traktowany z dość dużą nieufnością.
Praca, praca, a po pracy wytchnienie, które w malowniczym Palermo nabierało zupełnie nowego znaczenia- to zachęta do bezcelowego błądzenia po urokliwych uliczkach lub beztroskiego plażowania ( co o tej porze roku budziło spore zdziwienie miejscowych). Program praktyk przewiduje bogaty plan wycieczkowy- praktykanci poznawali przede wszystkim wspaniałe obiekty w Palermo- zwiedzili monumentalny pałac Normanów, dumę Sycylijczyków czyli XIX- wieczny gmach opery Teatro Massimo, no i w końcu dokonali przeglądu architektury sakralnej od romańskich do barokowych kościołów, których ilość decyduje o niezwykłym charakterze Palermo.
Oprócz wspaniałych widoków w stolicy Sycylii na uczestników projektu czekały dobre warunki mieszkaniowe- zostali zakwaterowani w bardzo wygodnym hostelu prowadzonym przez naszą rodaczkę p. Agatę, a przede wszystkim nowe doznania kulinarne – z lubością wspominają marcepanowe smakołyki, canelloni, lody w bułce, ośmiornicę czy jakże wyjątkowo tutaj smakującą kawę. Co ciekawe, z dużym upodobaniem przejęli zwyczaje Włochów traktujących raczenie się czarnym napojem jako niemalże rytuał. Włoskie smaki to wspaniałe doświadczenie, ale by zaznaczyć przywiązanie do polskiej, a zwłaszcza góralskiej tradycji, chłopcy z III RL podjęli się ugotowania kwaśnicy, która ponoć w sycylijskiej scenerii smakowała wybornie.
Z uznaniem praktykanci wypowiadają się także o mentalności południowców, którzy z pewnością z własnej nieprzymuszonej woli nie wezmą udziału w wyścigu szczurów, wyznając swoją filozofię życiową streszczającą się w słowach : „lentamente”, „senza fretta”.
Ogólne wrażenia wyniesione z miesięcznego pobytu w Palermo trzecioklasistów są bardzo pozytywne, chętnie wróciliby na Sycylię, by pracować, doskonalić umiejętności komunikowania się w języku angielskim, zwiedzać oraz poznawać historię, kulturę i nowych ludzi. Uczestnicy programu praktyk zagranicznych nazwali siebie:”ekipa marzeń”- włoska przygoda z zawodem spełniła ich oczekiwania.
To oznacza także, że najważniejsze cele projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” w pełni zostały osiągnięte.