Efekty projektu

W Rimini we Włoszech od 29 kwietnia do 28 maja na praktykach zawodowych w ramach programu Erasmus+ finansowanego przez Komisję Europejską przebywała grupa 16 uczniów III klasy technikum odzieżowego i technikum organizacji reklamy z Zespołu Szkół nr 1 im. W.Orkana w Nowym Targu. Po powrocie ze słonecznej Italii przyszedł czas na podsumowanie efektów miesięcznego wyjazdu. Erasmus+, kierując się ideą: uczenie się poprzez działanie, umożliwia zdobywanie doświadczenia zawodowego potrzebnego do znalezienia się na rynku pracy.

Swój udział w programie uczestnicy uznają za bardzo udany. 9-osobowa ekipa z III klasy technikum odzieżowego trafiła do zakładu Vulpinari. Dziewczynom powierzono obowiązki m.in przygotowywania gotowych produktów do wysyłki: pakowania, kodowania, kontrolowania faktur, kompletności kolekcji. Inne zadania to warstwowanie tkanin, czy monitorowanie popularności firmy w Internecie. Czynności te wymagały dokładności i sumienności. Modelowaniem, tworzeniem szablonów, szyciem zajmowały się praktykantki w przedsiębiorstwie konfekcyjnym Acciuga. Lady Camelot to z kolei zakład specjalizujący się w szyciu strojów karnawałowych i historycznych do teatrów. Tu należało z koronkową precyzją, drobiazgowością oraz starannością zrekonstuować niezwykle efektowne kreacje, np.stroje burleskowe, dworskie,galowe mundury czy fraki.

Z presją czasu i indywidualnymi wymaganiami klientów musiały zmagać się osoby odbywające praktyki w agencjach reklamowych, m.in. Magic Print, Eurodifusione, EDH srl. Uczniowie z technikum organizacji reklamy mieli sposobność doskonalenia posługiwania się techniką sitodruku, obsługi maszyn i urządzeń wykorzystywanych w produkcji materiałów promocyjnych, usprawniania organizacji pracy. Efektem ich starań były nadruki na materiałach, banery, kalendarze i mnóstwo innych gadżetów reklamowych. W Riccione niedaleko Rimini swoją siedzibę ma Foto Snap Shot – firma oferująca usługi fotograficzne i reklamowe. To tutaj uczennice z III TOR doskonale opanowały umiejętność katalogowania zdjęć z imprez sportowych, przede wszystkim z wyścigów motocyklowych i kolarskich.

Oprócz ćwiczenia się w swoich profesjach zagraniczne praktyki dają niepowtarzalną szansę doskonalenia komunikowania się w językach obcych. Szczególne przywiązanie do mowy Dantego we Włoszech sprawia, że trudno mówić o powszechnej znajomości języka angielskiego. Dlatego to doświadczenie okazało się wyjątkowo cenne dla młodzieży. Porozumiewanie się z przełożonymi, wykonywanie zleconych prac i poleceń wymagało czasami poruszania się w sferze domysłów i intuicji. Obawy o swoje możliwości językowe rozwiewały zwłaszcza rozmowy ze sprzedawcami ulicznych straganów, sklepików czy licznie w Rimini przebywającymi turystami z całego świata. Jak przekonują uczniowie, własne opory bardzo szybko udało się pokonać, co skutkowało tym, że „łapali się na myśleniu” w języku angielskim.

Praktyki zawodowe to również konieczność przyzwyczajenia się do pracowniczego rytmu 8- godzinnego dnia pracy (na szczęście przerywanego sjestą), samodzielnego przyrządzania posiłków ( w niedzielę udało się ugotować tradycyjny polski rosół), dysponowania własnymi finansami czy w końcu ciekawego i pożytecznego spędzania wolnego czasu. Oprócz zupełnie oczywistego w tym miejscu plażowania praktykanci spędzali czas na zorganizowanych wycieczkach do Florencji, Rawenny i San Marino.

Podsumowując, zdobywanie doświadczeń zawodowych, praktyczna komunikacja w języku angielskim, otwarcie się na kontakt z nowymi ludźmi, odmiennymi, różnorodnymi kulturami to ogromne atuty praktyk zagranicznych. Uczniowie z Sokoła podkreślają, że chętnie powtórzyliby swój pobyt w Rimini.