O projekcie

Zespół Szkół nr 1 w Nowym Targu opracował projekt zagranicznych praktyk zawodowych, który jest realizowany w ramach szerszego projektu p.t. „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, a finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Projekt nasz, o numerze 2017-1-PL01-KA102-035943, p.t. „Zagraniczne doświadczenie – trampoliną do kariery zawodowej” obejmuje organizację 4 tygodniowych praktyk zawodowych dla 36 uczniów trzecich klas w zawodzie: technik informatyk, technik cyfrowych procesów graficznych, fototechnik, technik technologii odzieży, technik organizacji reklamy oraz technik logistyk. Na staże wyjeżdżają dwie 18-osobowe grupy: jedna do Rimini we Włoszech, a druga do Bournemouth. Celem zagranicznego stażu jest : - doskonalenie kształcenia zawodowego oraz poszerzenie wiedzy i umiejętności uczestników - zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce - zaznajomienie się uczestników z technologią stosowaną w zagranicznych firmach - zapoznanie się ze sposobem funkcjonowania przedsiębiorstw za granicą - podniesienie poziomu umiejętności w zakresie języka angielskiego, a w szczególności angielskiego języka zawodowego - rozszerzenie horyzontów uczestników poprzez zapoznanie się z kulturą i historią Włoch - nawiązanie międzynarodowych kontaktów, wymiana doświadczeń z zastosowaniem tolerancji i szacunku dla innych narodowości. Projekt rozpoczął się przeprowadzeniem rekrutacji we wrześniu 2017. Następnie wybrana grupa najlepszych uczniów wzięła udział w zajęciach przygotowawczych - językowych i kulturowych, w wymiarze 70 godzin. Praktyki zawodowe we Włoszech mają miejsce w Rimini (około 150 -tysięcznym nadmorskim kurorcie na północno wschodnim wybrzeżu Adriatyku) od 30-go kwietnia do 24-go maja 2018. Partnerem pośredniczącymi w naszym projekcie jest doświadczona instytucja: Sistema Turismo s.r.l., która odpowiada za zorganizowanie stażów w zagranicznych firmach zgodnie z profilem kształcenia uczniów. W Rimini uczniowie mieszkają w pensjonacie o dobrym standardzie, w pokojach z aneksem kuchennym z wyposażeniem. Jest to bardzo ważny aspekt w związku z faktem, że uczestnicy samodzielnie przygotowują sobie posiłki. Dodatkową atrakcją lokalizacji pensjonatu jest pobliska plaża. Szkoła zorganizowała wszystkie sprawy związane z podróżą z Nowego Targu do Rimini i z powrotem. Uczniowie mają też zapewniony bilet miesięczny na przejazdy lokalne w mieście stażu. Grupie towarzyszy dwóch opiekunów – szkolnych nauczycieli. W soboty uczestnicy projektu wezmą udział w wycieczkach krajoznawczych z przewodnikiem - do Wenecji i San Marino. Po zakończeniu projektu każdy uczestnik otrzyma międzynarodowy certyfikat Europass Mobility, zaświadczenie uczestnictwa oraz świadectwo ECVET, które to dokumenty są poświadczeniem zdobytego doświadczenia i umiejętności. Wszystkie powyższe działania finansuje Europejski Fundusz Społeczny – Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.