Do Polski wróciła już grupa osiemnastu uczniów klas III Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu, która w Rimini – we Włoszech odbywała zagraniczne praktyki zawodowe.
Miesięczny pobyt w słonecznej Italii był możliwy dzięki programowi operacyjnemu PO WER finansowanemu przez Europejski Fundusz Społeczny. W Rimini – popularnym kurorcie w północnych Włoszech uczniowie doskonalili umiejętności zawodowe i wprawiali się angielskiej mowie.
Na liście zakładów przyjmujących młodych praktykantów znalazły się przedsiębiorstwa związane z branżą odzieżową, fotograficzną i logistyczną. Część firm dała się już poznać w poprzednich edycjach unijnego programu (np. Lady Camelot, Vulpinari MG), niektóre gościły młodzież z zagranicy po raz pierwszy.
Po długiej podróży przez urozmaicone i malownicze obszary Słowacji, Austrii i Włoch trzecioklasiści dotarli do Rimini. Zakwaterowani w hotelu, wypoczęci i pozytywnie zmotywowani ruszyli do swoich zakładów, gdzie zapoznani zostali z szefostwem, kadrą, powierzonymi obowiązkami i jakże ważnymi zasadami bhp. Czym się zajmowali przez cały miesiąc? Zakres zadań był bardzo różny, w dużej mierze uzależniony od charakteru firmy. Tak więc robili zdjęcia, potem je skanowali, retuszowali, drukowali .Sporządzali „fotoksiążki” – tematyczne albumy z rozmaitych uroczystości. Wykonywali zdjęcia do dokumentów, fotografie reklamowe, organizowali sesje zdjęciowe. Logistycy przygotowywali towary do wysyłki, organizowali gospodarkę magazynową. Praktykanci musieli sobie poradzić także z obsługą klientów, co ze względu na dość ograniczone zdolności porozumiewania się w języku angielskim Włochów, często zaskakiwało, ale kończyło się wielkim osiągnięciem komunikacyjnym. Do nabytych doświadczeń i zawodowych wyzwań zaliczone zostały również posługiwanie się nowymi programami, doskonalenie obsługi tych już znanych (np. Photoshop), praca w dużym studio fotograficznym czy urządzenie planu zdjęciowego przy oświetleniu halogenowym. Trudnością, którą pokonano z młodzieńczą werwą i fantazją okazała się w końcu konieczność opanowania programów komputerowych w języku włoskim. A jak praktykanci przełamali barierę komunikacyjną? Jak się można było spodziewać – profesjonalnie! Tam, gdzie tylko istniała możliwość szlifowali praktyczną znajomość języka angielskiego, polubili brzmienie i melodyjność mowy Dantego, a w ostateczności sprawdzali skuteczność porozumiewania się za pomocą metody „międzynarodowej” czyli „na migi”.
Jak już zostało wcześniej wspomniane, uczniowie w czasie praktyk mieszkali w hotelu, co nakładało na nich dodatkowe obowiązki, mianowicie samodzielnie musieli sporządzać posiłki. Kulinarnym hitem okazały się krokiety a`la Justyna Nawara, królowały na stole rosół i jakże tu oczywiste – pizza, spaghetti mozzarella i lazania.
Rimini to miejsce atrakcyjne nie tylko ze względu na uznane w swoim środowisku firmy, ale przede wszystkim wspaniałe plaże, toteż w czasie wolnym uczniowie korzystali z uroków plażowania, a część czasu przeznaczali na utrzymanie sprawności fizycznej, grając w piłkę siatkową. Słońce, morze, spacery, zwiedzanie miasta, wspaniałe widoki to niewątpliwe atuty pobytu w Rimini przez cały miesiąc.
Nie można pominąć wycieczek do najpiękniejszych miejsc we Włoszech: republiki San Marino, gdzie zwiedzili zabytkowe centrum, Wenecji, w której zachwycali się placem św. Marka i niezapomnianym rejsem statkiem, a także wreszcie Riccione – miejscowości niedaleko Rimini odwiedzanej ze względu na delfinarium.
Co najczęściej wymieniają uczniowie jako pozytywne efekty uczestniczenia w programie PO WER? Oprócz pożądanych oczywistości , jak chociażby doskonalenie zawodowych umiejętności, wiedzy praktycznej oraz pogłębianie sprawności mówienia w języku angielskim, wskazują na konieczność znalezienia się w zespole, wykazania się punktualnością, obowiązkowością, rzetelnością, determinacją oraz nieodzowność radzenia sobie samodzielnie z rozwiązywaniem problemów.
Oczywiście, trzeba znaleźć się w nowym środowisku i porozumieć się z obcymi ludźmi w różnych sytuacjach, ale co może być lepszą okazją do sprawdzenia samego siebie niż praktyki zagraniczne?
Uwaga drugoklasiści, teraz wy będziecie mieli szansę zweryfikowania swych zawodowych predyspozycji. Rekrutacja do projektu PO WER na rok szkolny 2018/2019 już wkrótce!
*Dla wtajemniczonych: Nowy Targ pozdrawia Kalisz i Kielce.
Tekst prof. Joanna Fryźlewicz-Luberda.